Mersin Narenciye Festivali’nde Tarsus’lu Bisikletçiler ve Benim Küçük Tosbağam

SAM_0291Bildiğiniz gibi Mersin şehri narenciye üretimi ve ihracatı konusunda Türkiye’nin en büyük payına sahip şehridir. Bu nedenle sonbaharda narenciye zamanı coşkulu ve hareketli geçer bu şehirde. Mersin Büyükşehir Belediyesi’de bunun önemini biliyor ve Mersin’i hem narenciye hem de turizm açısından dünyaya tanıtmak istiyor. Bu nedenle birkaç yıldır Mersin’in sahil kesiminde bulunan kısımda “Uluslararası Narenciye Festivali” yapılmakta. Festivale 30 ülkeden gösteri ekibi katıldı. Festival alanı 80 ton narenciye ile süslendi. Hazırlıklara 2000 den fazla görevli katıldı ve 400000 den fazla ziyaretçi festival alanını ziyaret etti.

Bu seneki festival kortejinde biz de TABİT adıyla Tarsus’lu bisikletçiler olarak katıldık. Festivaldeki yerimiz çok güzeldi. Önümüzde Polonya arkamızda ise Romanya dansçıları vardı. Festival başlamadan önce hazırlıklar esnasında kortej komşularımızla sohbet ettik, fotoğraflar çekildik hatta bazen birlikte kurtlarımızı döktük. Özellikle arka taraftan yanımıza gelen Yunan dansçılarla çektiğimiz Yunan halayı çok çok iyiydi. (Bu konuda Selçuk hocamın içinden de bir Romanya’lı çıktığını belirtmek isterim.)

Festival kortejinin en küçük üyesi ise benim küçük tospağam Ege paşa oldu. Yanımda bir adam edasıyla, kafasında kaskıyla yürüyen küçük adamım kortej boyunca herkese el sallamayı ve öpücük atmayı da ihmal etmedi. Seneye burada olursak bu güzel festivale tekrar katılmayı ümit ediyoruz. Kim bilir belki bu sefer çok daha farklı bir bisikletle katılırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir