Uygun Fiyatlı Motosiklet Lastiği Ararken Çıldırmamak İçin Ne Yapmalı?

Geçtiğimiz ay cross motosikletime enduro desenli (arazi yol karışımı) lastik bulabilmek için verdiğim savaştan ve bulduğum bir çözümden kısaca bahsetmek istiyorum sizlere.

Malum artık markalar rekabet nedeniyle motosikletlerin üzerinde çok da kaliteli lastikler kullanmıyorlar artık. Hele bir de benimki gibi Çin menşeili bir motosikletiniz varsa belki de yapmanız gereken ilk şey lastiklerinizi değiştirmek olacaktır.

Tabi benim durumum biraz daha farklı… Cross motosikletimin üzerindeki lastiği arazide kullanıp epey bitirdikten sonra özellikle asfaltta çok ciddi bir şekilde kaydığını farkettim. Üstelik söz konusu ön lastik olunca (malum önden kaymalar en tehlikeliler) hemen biraz daha asfalta uygun bir desenle değiştirmek istedim lastiğimi.

Önce yaşadığım yerdeki dükkanlarda bir araştırma yaptım ve gördüm ki sadece Metzeler’de istediğim lastik var ve fiyatı 300tl. Evet güzel lastik (gerçi göremedim sipariş üzerine getiriyorlardı) kalitesinden de şüphem yok ancak benim bütçem daha düşük.

Cross kullananlar bilirler genelde ön jantımız 21″ boyutundadır ve bizim için enduro (asfalt arazi karışımı) desenli ve 21″ olan lastik bulmak çok zordur. Bu nedenle genelde cross kullanıcıları ön jantlarını değiştirerek 18″ yaparlar. Fakat bu da arazide motosikletinizin dinamikleri açısından çok dezavantaj oluşturur.

Tabi ben de en iyi bildiğim yerde yani internette arayayım istediğim lastiği dedim. Aradım taradım fiyatlar hep aynı. Sonra bir de yurtdışında bu iş nasıl oluyor diye bir araştırma yaptım ve Duro markasını buldum. Buldum bulmasına ama Türkiye’de istediğim deseni satan internet sitesi bulamadım. Aradım taradım yok yok yok…

En sonunda aklıma bir yöntem geldi. Bu lastiğin üretici sitesinde mutlaka Türkiye ithalatçısının veya distribütörünün iletişim bilgisi vardır diye düşündüm. Önce Duro’nun global sitesinden bu lastiğin Türkiye ithalatçısının Konar Otomotiv olduğunu öğrendim. İnternet sitelerinden aldığım telefon numarası ile kendilerine ulaştıktan sonra sağolsunlar çok yardımcı oldular ancak sıcak satış yapmadıklarını, bu iş için Konya’daki Türkiye distribütörleri olan Durlas firması ile görüşebileceğimi söylediler ve şirketin muhasebe müdürü Hasan Baykuş beyin telefon numarasını verdiler. Yani sırasıyla yurtdışı sitesi – ithalatçı – distribütör derken ulaşmam gereken son noktadayım.

Hasan bey bu konuda çok ilgili olduklarını fakat birkaç yıldır Duro markasını sadece toptan olarak firmalara sattıklarını ancak 1 hafta önce perakende satış için yeni internet sitesi yaptıklarını söylüyor ve motosiklet gruplarını desteklediklerini ve onlara anlaşma dahilinde %10 iskonto yaptıklarını belirtiyor. Ben de hemen siteye girip fiyatları inceledikten sonra tekrar kendilerine dönüyorum ve böylece hem ilk alışveriş hem de iskonto konusunu halletmiş oluyoruz.

Uzun lafın kısası benim gibi özel aradığınız bir lastik varsa ve bunun Türkiye’de satılıp satılmadığını öğrenmek istiyorsanız önce global internet sitesine bakınız ve buradan ithalatçı bilgilerine ulaşınız. Böylece satıcıyla sizin aranızda kimse kalmayacak ve alışverişinizi daha ekonomik yapacaksınız.

Ayrıca özellikle Duro, Michelin, Leo, IRC ve CST gibi hem kaliteli hem de ekonomik lastikler arıyorsanız www.durlas.com.tr adresine bakmanızda fayda var. Bu Durlas bu markaların distribütörü olduğu için ve arada aracı olmadığı için fiyatlar çok uygun. Ayrıca motosiklet kulübü olarak özel indirimler de tanımlatabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Motosiklet Lastiği Ararken Çıldırmamak İçin Ne Yapmalı?” için 2 yorum

 • 26 Mart 2015 tarihinde, saat 17:51
  Permalink

  erinmeden bizlere tecrübeni yazdığın ve bilgilendirdiğin için teşekkurler.bende arka lastiğimi değişdirmek istiyordum.

  Yanıtla
  • 27 Mart 2015 tarihinde, saat 10:02
   Permalink

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Olumlu yorumlar aldıkça tecrübelerimi paylaşmak için daha çok sebebim oluyor. Saygılar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir