Öğretmenimin Tatiline ve Parasına DOKUNMA!

Değerli okurlarım ve meslektaşlarım öncelikle sizden bu yazımı dikkatlice okumanızı ve mümkün olduğunca paylaşmanızı istiyorum. Malumunuz uzunca bir süredir bloğumda öğretmenlik mesleği ve eğitim üzerine yazılar yazıyorum. Bu yazıları yazmak ciddi biçimde araştırma gerektiriyor. Bu nedenle de birçok eğitim sitesi, eğitim forumu ve kamuya yönelik haber yapan siteyi takip ediyorum.

Takiplerim sırasında canımı çok sıkan bir durumdan bahsetmek istiyorum bu yazımda. Ama önce birkaç resim ekleyeceğim.

Kamudan haber veren sitelerin, haberlerinin altındaki yorumlar kısmında genelde öğretmenlere saldırılar olduğuna görüyorum. Öğretmenler genelde çalışmayan, yan gelip yatan, bol bol tatil yapan, yaptıkları işe göre çok para alan ve para düşkünü bir kesimmiş gibi yansıtılıyor.

Özellikle diğer meslek grupları tarafından tatilimiz ve cebimize giren para çokça tartışılıyor. Zaten çok tatil yapıyorlar, yan gelip yatıyorlar, hiçbir iş yapmıyorlar, yaptıkları işe göre çok para alıyorlar gibi yorumları sıkça görüyorum. Hatta biraz daha ileri gidip seviyesizce saldıran arkadaşları bile görmek mümkün olabiliyor.

Ben polemik yaratmak istemiyorum. Her işin bir zorluğu vardır. Bir askerin görevi, bir hemşirenin görevi, bir doktorun görevi, bir polisin görevi elbette kendine göre zordur. Aklınıza gelebilecek en basit işin bile kendine göre zorluğu vardır. Geçenlerde arabamı yıkatmak için gittiğim petroldeki yıkama görevlisinin yaptığı iş nedeniyle romatizma olduğunu öğrendiğimde çok üzülmüştüm mesela…

Biz öğretmenler olarak hiçbir mesleği küçümsemiyoruz. Zaten de küçümseyemeyiz çünkü tümünü biz yetiştiririz. Belki herkesin bir hakimle, savcıyla, bilim adamıyla ve hatta Cumhurbaşkanı’yla tanışma şansı olmaz. Belki de ömrü boyunca hiç işi düşmez bu kişilere. Ama biz tüm bu kişileri YETİŞTİRİYORUZ, HAYATA HAZIRLIYORUZ.

Yukarıdaki fotoğraflar çeşitli şekillerde basında yer almış fedakar öğretmenlerimizin fotoğraflarıdır. Kimi zaman eline fırça alıp okulunu boyayan, kimi zaman mala ile sıva yapan, kimi zaman öğrencilerin oyun oynayacağı alana parke taşı döşeyen fedakar meslektaşlarımın fotoğrafları… Ve inanın bana basına yansıyan kareler ve haber olan öğretmenlerin hikayelerinden çok çok daha fazlası var. Örneğin bizzat kendim ilk atandığım köy okulunu arkadaşlarımla beraber resmen yeniden yaratmıştık. Köyün gençleri köy kahvesinde kumar oynayıp çene çalarken biz genç öğretmenler olarak okulumuzu tamir edip onu yeniliyorduk. Hem de bir kez iki kez değil. Her seminer döneminde okulumuzda tadilat yapardık…

İzmir’in en elit semtinde yetişen ve doğuya tayini çıkan bir bayan öğretmenimin yaşadığı travmayı düşünebilir misiniz? Ojeli tırnakları ile odun kırıp, belki de hayatında ilk kez soba yakan ve öğrencilerini acımasız soğuktan korumaya çalışan fedakar öğretmenimi hiç bir görmüyorsunuz?

Eşi öğretmen olup da kendisi başka bir sektörde veya kamunun başka bir alanında çalışan kişiler mutlaka bana hak verecektir. Öğretmenlerimiz belki de eve ciddi anlamda iş getiren ve iş yükü gerçekten ağır olan ve işinin yanında ciddi anlamda evrak hazırlamak zorunda olan kişilerdir. Bunu ancak işin içinde olanlar bilebilir…

Hayır! Yazımın devamında şu kurumdaki memurlar şöyle çalışıyor, bu kurumdaki memurlar zaten böyle DEMEYECEĞİM! Çünkü biz öğretmenler olarak her işin bir zorluğu olduğunu biliyoruz. Hiçbir mesleği küçümsemiyor ve onların tatiline, parasına, çalışma haklarına ve sosyal statülerine saldırmıyoruz. Çünkü hepsini biz yetiştiriyoruz.

Sizden de tek ricamız var artık TATİLİMİZE ve PARAMIZA DOKUNMAYIN! İnternette uzun uzun yorumlar yapacağınıza lütfen siz de en az öğretmenler kadar işinize zaman ayırın ki ülkemiz kalkınsın. Lütfen sadece öğretmenlere değil her mesleğe saygı duyun!

Yazımın sonunda bilmeyenler için şöyle güzel bir liste veriyorum. Aşağıdaki liste bir öğretmenin, yazılı kağıdı hazırlamak ve okumak dışında yıl içinde yaptığı ve yapması gereken işleri içeriyor. Bir bakın bakalım öğretmenliğin yanında bir de nelerle uğraşıyoruz. Ayrıca tüm bunları sınıf mevcuduna göre x30 – x40 şeklinde düşünün. En azından fikir sahibi olursunuz.

ÖĞRETMENLERİN TUTMASI GEREKLİ EVRAKLAR VE YAPACAĞI ETKİNLİKLER
1.YILLIK PLANI
2.ÜNİTE PLANI
3.GÜNLÜK PLAN
4.SINIF DEFTERİ
5.ZÜMRE ÖĞRETMENLER TUTANAKLARI
6.EĞİTSEL KLÜP DOSYASI
7.EĞİTSEL KLÜP AYLIK ÇALIŞMALARI
8.REHBERLİK ÇERÇEVE PLANI
9.REHBERİK AYLIK ÇALIŞMALARI
10.ÖĞRENCİ GÖZLEM DEFTERİ
11.VELİ GÖRÜŞME DEFTERİ
12.VELİ TOPLANTI TUTANAKLARI
13.DENEY DEFTERİ(4.5.6.7.8.SINIF)
14.MEVSİM ŞERİDİ(1.2.3.SINIF)
15.TARİH ŞERİDİ(4.5.SINIF)
16.GRAFİKLER
17.ÜNİTE DOSYASI(1.2.3.4.5.SINIF)
18.SINIF BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR DOSYASI
19.OKUL BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR DOSYASI
20.OKUMA YAZMA PLANI(1.SINIF)
21.EĞİTSEL KLÜP ŞEMASI
22.TÜRKİYE SİYASİ HARİTASI
23.YÖNLER(4.5.6.7.8.SINIF)
24.İLİMİZ HARİTASI(1.2.3.SINIF)
25.SINIF OTURMA PLANI
26.SINIF DEMİRBAŞ LİSTESİ
27.ANDIMIZ(1.2.3.4.5SINIF)
28.SINIF KAPI İSİMLİĞİ
29.ZAMAN ÇİZELGESİ
30.DERS PROĞRAMI
31.DUVAR SAATİ
32.MATEMATİK SEMBOLLERİ(4.5.6.7.8.SINIF)
33.FİŞ TABLOSU(1.SINIF)
34.NÖBETÇİ ÖĞRENCİ ÇİZELGESİ
35.SINIF KİTAPLIĞI
36.KİTAPLIK DEFTERİ
37.ÖĞRETMEN NOT çizelgesi
38.VELİ TOPLANTISI BAŞLAMA TUTANAĞI
39.HARF TABLOSU(EĞİK VE DİK)
40.MATEMATİK BELİRTKE TABLOSU
41.ATATÜRK KÖŞESİ
42.RESİM KÖŞESİ
43.GÜZEL YAZI KÖŞESİ
44.ÜNİTE KÖŞESİ
45.BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR KÖŞESİ
46.SINIFIN TERTİP VE DÜZENİ
47.ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİN KILIK KIYAFETİ
48.BEDEN EĞİTİMİ DERSİNE SATRANÇ KONULARININ İŞLENMESİ
49.ERMENİ SOYKIRIMI KONULARININ 5. VE 7.SINIF SOS.BİL.İŞLENMESİ
50.ŞUBE ÖĞRETMENLER KURULU TUTANAKLARI
51.RUHSAL DOSYALARININ İŞLENMESİ
52.ÖĞRENCİ DAVRANIŞ ÇİZELGELERİ
53.İLKÖĞRETİM PROGRAM KİTABI
54.İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
55.OKUL GELİŞTİRME VE YÖNETİM EKİBİNDEKİ ÇALIŞMALARI
56.SINIF ŞEREF KÖŞESİ
57.FİŞ İZLEME TABLOSU(ÇİZELGESİ)
58.KELİME İZLEME TABLOSU
59.METİN DEFTERİ
60.GEZİ GÖZLEM PLANI
61.LABORATUVAR DEFTERİ
62.ÇEVRE İNCELEME DOSYASI
63.OKUL GÖZLEM DOSYASI
64.YAZILI YOKLAMALAR
65.ÖĞRETMENİN YILLIK ÇALIŞMA PLANI
66.ÖĞRENCİLERE UYGULANAN REHBERLİK TESTLER
67.ÖĞRETMENİN KENDİNE ÖZGÜ ÇALIŞMALARI

**Not: Yukarıdaki listenin bir kısmındaki görevler değişen yönetmeliklere göre çıkarılmış veya yenileri eklenmiş olabilir. Benim de eklemeyi unuttuğum başka iş ve işlemler olabilir. Sizde yorumlarınızla onları ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir