Güncel & Benden

Barış Gelini’ni Öldüren Zihniyet Özgecan’la Birlikte İnsanlığı da Öldürdü! Peki Katil Kim? #ÖzgecanAslan

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

ozgecanaslanGörev yaptığım Mersin’in Tarsus ilçesinde kan donduran bir cinayet haberi ile uyandık. Haberde Çağ Üniversitesi Psikoloji bölümünde okuyan ve 3 gündür kayıp olan Özgecan Aslan’ın Toros Dağları’nın eteğinde bulunan Çamalan Beldesi’ne bağlı bir dere yatağında üzerine benzin dökülerek  yakılmaya çalışılmış cesedinin bulunduğu yazıyordu. Kızcağız Tarsus’ta bulunan Tarsu AVM’den çıktıktan sonra Adana-Tarsus-Mersin hattında çalışan TOK (Tarsus Otobüs Kooperatifi) firmasının minibüsüne binmiş ve evine gideceği yere ölüme gitmişti. İkisi baba – oğul olan insanlıktan nasibini almamış 3 kişi yavrucağa önce tecavüz etmiş sonra da üzerine benzin dökerek yakmışlardı.

Bu olay karşısında tüm Tarsus ve tüm Türkiye ayağa kalktı. Haklı olarak herkes katillerin idam edilmesini ve en ağır ceza ile cezalandırılmalarını istediler. Ayrıca change.org sitesinde de bir imza kampanyası düzenlendi bunun için. İmza kampanyasına katılmak için TIKLAYIN!

Tabi ben de sosyal medyaya konuyla ilgili görüşlerimi ekledim. Birkaç saat içinde katillerden birinin eski öğrencimiz olduğunu öğrendim. Bir diğerinin ise zaten TOK otobüslerinde vukuatlı biri olduğunu, sürekli olarak kavga, dövüş, adam yaralama, bayanlara taciz gibi sıkıntılara yol açtığını öğrendim. Bu durum biraz düşünmeme sebep oldu. Yani bu kişiler toplumda birlikte yaşadığımız içimizden kişiler. Öyle ya bu adamlar 1-2 gün önce uzaydan gelmemişlerdi. Zaten katillerden ikisi baba oğul…

Gece boyunca süren yoğun sinir harbinden sonra nasıl ve neden bu noktaya geldiğimizi düşündüm. Dinimiz kadını herşeyden üstün tutuyorken, ülkemizin her geçen sene daha dindar olduğu ve dine önem verildiği vurgulanırken neden bu yaşanıyordu?

pippa_baccaSonra biraz geriye gidip NATO bünyesinde görev yaparken başıma gelen bir olayı hatırladım. Sabah ofise gittiğimde başımdaki Alman Yarbay Seignfried Joss isimli komutan gözümün içine pis pis bakıp “Bak ülkende neler olmuş?” diyip Bild (Alman) gazetesini masamın üzerine fırlatmıştı. Haberde “Dünya’ya barış getirmek için yola çıkan barış gelinine Türkiye’de tecavüz ettiler!” yazıyordu. 2008 yılında yaşanan bu olayda Pippa Bacca ve Silvia Moto isimli iki İtalyan aktivist sanatçı otostop çekerek Milano’dan Tel Avive kadar gitmeyi ve bu sayede o dönemde yaşanan olaylara dikkat çekmeyi ve barış çağrısı yapmayı hedefliyordu. Aktivistler İstanbul’a kadar otostop çekerek güvenle gelmişlerdi. İstanbul’dan sonra ayrılma kararı almışlardı ve yollarına ayrı ayrı devam edeceklerdi. Çünkü Pippa Bacca arkadaşına “Türklere güveniyorum, onlar müslümandır ve kadınlarına kötü davranmazlar o nedenle yollarımıza ayrı ayrı devam edebiliriz.” demişti. Çünkü görünce büyülendiği İstanbul’da birkaç gün daha kalmak istiyordu. Velhasıl daha sonra yola koyulduğunda sabıkalı bir kamyoncu tarafından önce tecavüz edilip sonra da boğularak çalılara atılmıştı. Haberin okuduktan sonra Alman Yarbay’ın gözlerinin içine bakıp mosmor olduğumu hatırladım. Sonrasında biz müslümanlar şöyle kadına değer veririz böyle yaparız falan da dediysem o güven sarsılmıştı bir kere. Zaten bir avrupalı’nın güveni sarsıldı mı ağzınızla kuş tutsanız da yaranamazsınız artık.

Gelelim şimdiki duruma… Bizim kültürümüzde orta oyunu diye birşey vardır. Ortaya bir kişi geçer etrafındakiler de dinler. Aynı onun gibi genlerimizde başkalarının etrafında toplanıp onları dinlemek, fikrimizi belirtmeden izlemek, gaz vermek, hak vermek, başkalarının ayıpları konusunda duyarsız olmak gibi özellikler var malesef. Şimdi TOK otobüslerinin durağındaki muhabbeti şöyle bir düşünün… Katil şerefsiz anlatıyor.. “Beyler şurda şunun karısına şöyle yaptım, burda bunun kızına böyle yaptım…” Hahaha gülüşmeler sohbetler muhabbetler… Tam orta oyunu. Diğer gerizekalılar da acaba bu adam bizim karımıza kızımıza da bunu yaparmı diye düşünmeden dinliyor. Çaylarını yudumlayıp koyuluyorlar yollara. Zaten yolda da kimseyi takmayan potansiyel katiller bir oraya bir buraya acımasızca şerit değiştirip her gün bir olaya karışıyorlar. Bu bölgede yaşayan herkesin TOK otobüs şöförleriyle ilgili bir kötü anısı vardır.

Yani demek istediğim hiçbirşey bir anda olmuyor. Bir kişinin insanlara zarar verebileceğinin sinyalleri çok çok önceden veriliyor ama biz bu işaretleri değerlendirip ona göre aksiyon almıyoruz. Bazen toplumu da anlamakta güçlük çekiyorum.

Sonuç olarak tüm bu sorunların insanları idare etmemizden kaynaklandığını düşünüyorum. Halbuki Avrupa’da yaptıkları gibi idare edilmeyecek konuları idare etmesek. Mesela sapıkların, tacizcilerin adı sanı deşifre edilse, kafelerde, toplum içinde bu kişiler sürekli kontrol edilse, eğer durumlarında düzelme yoksa toplumdan tecrit edilseler… Bunu geçtim en azından bu kişiler toplu taşıma araçlarında şoför veya okul kantinlerinde işletmeci olmasa… Hadi onu da geçtim bu adamların yanlışlarını görenler onları idare etmek yerine hatalarını söylese ve arkadaşlıklarını bitirseler bu durumlar daha az yaşanır diye düşünüyorum. Ama her bir şeyi Allah’a emanet olan ülkemde malesef bu konular çok ama çok bakir. Hatta her geçen gün ve yıl insanlar illegal yaşamaya özeniyorlar çünkü adalet yerini bulmuyor bulsa da geç oluyor. Zaten hırsızların kol gezdiği ülkede illegallik artık bir suç olarak bile gözükmüyor. Adalete olan güven azaldığı içindir ki bu olaylar karşısında bizde sinir harpleri yaşıyor ve katiller için öyle asalım böyle keselim diye dolanıyoruz ortada…

İşte tüm bu sebeplerden dolayı katil kim biliyor musunuz? Katil biziz ve eğer olaylara ve kişilere duygusal yaklaşmaya devam edip insanları idare ettiğimiz sürece daha toplum olarak çok vukuatlarımız olacak…

 

2 Comments

  1. yorumlarınızı çok mükemmel ..ben gittikçe yozlaşan tv.kanalları yazılı ve görsel medyayı da suçlu buluyorum bu noktada..ahlaka aykırı diziler…ilişkiler…geciken ya da hiç gelmeyen adalet…suçlu bendense korumalar değilse karalama algı operasyonları…ve bu tecavüz vb.olaylardan ülkemizi karalamalar…amerikada iki dakika da bir kadına tecavüz edildiği gerçeği varken bu olayların sadece ülkemizde görüldüğü algısı yaratmaya çalışan bir takım medya grupları…bence herkes kendi kapısının önünü süpürmeli ki ortalık tertemiz olsun…saygılarımla..

    • madmin Reply

      Kesinlikle haklısınız Cengiz bey. Malesef İstanbul’daki eskort pazarını kızıştırmaya hizmet eden tarz programlarındaki gibi algılanıyor bütün kadınlar. Malesef kadınımızı, erkeğimizi kısacası hepimizi yozlaştırıyor medya…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.