Manşet

İddia Ediyorum Bu Motosiklet Piyasayı Sarsacak! Türkiye’ye Müjdeyi Ben Veriyorum!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Evet Türkiye! Yine yeni bir modelin müjdesini ilk kez benden duymuş olacaksın!

Yazım kesinlikle şehir efsanesi veya asparagas değildir. İlk parti motosikletler yola çıkmış olup ülkemize girmek için yolculuklarını tamamlamak üzereler. Eğer öyle olmasaydı bu müjdeyi size vermezdim. Mayıs ayında ülkeye giriş yapacak olan ilk partinin çok çok büyük bir oranı gizlice satıldı bile. Geriye kalanlar ise sadece bayilere numunelik gönderilebilecek sanıyorum.

Tanıyanlar bilirler normalde böyle iddialı bir başlık atmam. Ancak inandığım, güvendiğim net bilgiler ışığında değerlendirmeler yaparım. Bu marka ve model Türkiye’de kimse tarafından bilinmeyen fakat dünya çapında aldığı ödüllerle ses getiren ve geleceğin markası olarak nitelendirilen bir marka.

O zaman madde madde, marka ve model hakkında bilgilendirmemi yapayım.

Zontes_250S-(1)

Neden piyasayı sarsacak?

Bunun birçok nedeni var aslında. Bunların başında diğer hiçbir motosiklette görmediğimiz “Hadi Canım!” diyeceğiniz özellikleri barındırması yatıyor. Nedir bunlar?

 • Kırılmaz Plastik Aksam: Evet yanlış duymadınız bu motosikletin çamurluğuna ve karanajına çekiçle dalsanız dahi kıramayacaksınız. İllaki asfaltta sürünürse erime yapacaktır ama kırılmayacak buna emin olun. Yan yattı çamura battı da ondan kırıldı muhabbetini bu motosiklet için unutun.
 • 250cc Hacimli Motosiklette 200km/h Maksimum Hız: İnanması güç gelse de bu hıza ulaştığınızı görünce çok şaşıracaksınız. Yanlız bu konuda bir detay vereyim. Motosikletinizi ilk aldığınızda maksimum hızınız 140km/h olacak. Fakat uygulanacak bir çip ve yazılım ile 200km/h hızına ulaşabileceksiniz. Yanlız bu uygulama garanti süresi sonuna kadar yetkili servislerde uygulanamayabilir. O konuda şirketten net bir bilgi yok. Peki bu iş nasıl olacakmış hoca? derseniz; motosiklette özellikle modifiye arabalarda görmeye aşina olduğumuz Delphi marka yakıt enjeksiyon ve ECU sistemi kullanılmış. Bu sayede çip ve kit uygulaması yapılabiliyor.
 • Vidasız Yan Kapaklar ve Karanaj: Gerçek tasarım kesinlikle detaylarda gizlidir. Bu motosikletin çevresinde dolaşırken hiçbir kapağın veya karanaj unsurunun üzerinde vida, somun v.s. göremeyeceksiniz. Kendilerine ait patentli ve özel bir teknoloji ile bunu çözmüşler.
 • Parçalar Arası Uyum: Motosikletin gövde ve karanaj unsurlarındaki herhangi iki parçanın arasındaki boşluk maksimum 0.5mm olacak şekilde tasarlanmış. Dikkat edin 1mm bile değil. Bu özellikteki bir montaj standardını otomotiv sektöründe bile bulmak zor iken, ancak 40-50 bin tl üzeri motosikletlerde görebileceğiniz kalitede bir montaj söz konusu. Bu yekpare özelliği ile çeşitli kuruluşlardan parçalarıyla en uyumlu motosiklet ödüllerini toplamış bile.

Yukarıda saydığım bu özellikleri hemen hemen hiçbir motosiklette bulmanız mümkün değil. Yani bu sınıfta demiyorum dikkat edin. Hemen hemen hiçbir motosiklette diyorum…

Gelelim diğer bilgilere ve özelliklere:

Motosikletin Markası Modeli: Zontes 250S

Kim getiriyor?: Türkiye distribütörü Uğur Motorlu Araçlar UMA bu markayı Türkiye ile buluşturacak. Özellikle sordum üzerinde hiçbir oynama yapmadan direk ithal olarak gelecek satış servis ve yedek parça ağı UMA üzerinden kurulacak.

Gelelim Teknik Özelliklerine

Ölçüler Motor ve Güç Süspansiyon ve Tekerler
Uzunluk 1976 (mm) Motor Bloğu Aliminyum Alaşım Şase yüksek yoğunluklu çelik
Genişlik 773 (mm) Silindir Sayısı Tek Silindir Lastik yapısı Radial
Yükseklik 1052 (mm) Egzantrik DOCH (Üstten Çift Egzantrik) Ön jant boyutu 3.0×17
Dingil Açıklığı 1384 (mm) Bore X Stroke 73 (mm) X 59.5 (mm) Arka jant boyutu 4.5×17
Net weight 144 (kg) Soğutma Sistemi Hava ve Yağ Soğutma Ön Teker Boyutu 110/70R17 54S
Ağırlık 154 (kg) Yakıt Benzin Arka Teker Boyutu 150/55R17 64S
Yerden Yükseklik 188 (mm) Sıkıştırma Oranı 10.4:1 Ön Fren Çift Pistonlu Papatya Disk
Yakıt Tankı Kap. 11 (L) Displacement 249 (ml) Arka Fren Tek Pistonlu Papatya Disk
Kafa / Kuyruk / Sinyaller LED (Ayrıca önde projektör)
Yakıt Enjeksiyon Sistemi Delphi Marka
Ateşleme Sistemi CDI
Aktarma Sistemi Yağ Keçeli (Oringli) Zincir
Rolanti 1400±100 (r/min)
Maksimum Güş 18 (kW)/8000 (rpm) 25BG
Maksimum Tork 23 (N·m)/6500 (rpm)
Maximum Hız 145 (km/h) (Özel çip ile 200km/h )
Şanzıman 6 vitesli
Vites yapısı Uluslararası 1 aşağı 5 yukarı sıralı
Kavrama Çoklu ıslak plaka
Yakıt Tüketimi 2.3 (L) /100 (KM)

Mümkün olduğunda size detaylı olarak bilgi vermeye çalıştım. Yukarıdaki teknik özellikler tablosuna baktığınızda bu motosikletin duruşu gibi gidişi hakkında da fikir sahibi olma ihtimaliniz var.

Diğer artıları ve Farklılıkları: Yukarıda belirttiğim başka hiçbir motosiklette bulunmayan öncü özelliklerin dışında bu sınıfta bulunmayan farklı özellikleri de var. Robot Kafa Tasarımı içerisinde gündüz ve gece led farları aynı zamanda da projektör ön lamba, full dijital gösterge, 360 derece ve her noktaya dönebilen aynalar, kontaktan açılan ve deponun bir parçası gibi görünen depo kapağı, çok farklı bir yöntemle atılan boya, standart direksiyon yükseltme, upside down ters ön maşa v.s…

Zontes 250S Fiyatı Ne Olacak? diye sorarsanız tabiyki ben bu konuda yetkili bir ağız değilim ancak piyasayı sarsacak dememdeki esas neden bunca özelliğe rağmen bu motosikletin fiyatının 8900tl olacağını düşünmemdir. Tabi bu sadece bir öngörü olup satışlar başladığında bu öngörümün doğru olup olmadığını hep birlikte göreceğiz.

Şimdi aşağıda bol bol görsel vererek detayları sizin de görmenizi istiyorum.

***Not: Bu  yazı bu marka ve model hakkındaki ilk Türkçe bilgilendirme ve değerlendirme yazısı olup, yazının zerresini dahi başka sitede görürsem hukuki süreç başlatacağımı bilmenizi isterim.

Zontes_250S-(2)

Zontes_250S-(3)

Zontes_250S-(4)

Zontes_250S-(5)-

Zontes_250S-(6)

Zontes_250S-(7)

Zontes_250S-(8)

Zontes_250S-(9)

Zontes_250S-(10)

Zontes_250S-(11)

Zontes_250S-(12) Zontes_250S-(13) Zontes_250S-(14)

Zontes_250S-(15)

Zontes_250S-(16)

16 Comments

 1. Merhaba Mehmet Orhan,bu motor hakkında bilgi yaklaşık bir ay önce mt.net te verilmiştşr

  • Teşekkür ederim ilgili yazıyı gördüm. Ancak benimkisi kadar detaylı bir inceleme ve bilgilendirme yazısı değil o. Yorumunuz için teşekkürler.

  • Standart üretimdeki çip ve yazılım belli oranda gücü kısıtlayıp motosikletin zarar görmesini engelliyor. Çip ve yazılım değişimi gücü ve hızı arttıracaktır ancak motosiklet güvenli çizginin dışına çıkacaktır. O nedenle firma orijinal çipte kısıtlamalara gidiyor. Bu durum hemen hemen bütün ECU lu araçlarda böyle diyebilirim.

 2. Kadir Gök Reply

  Bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim, yetkili bayiyim ilanımda yazınızı kullandım izin vermezseniz yazınızı kaldıracağım teşekkürler bilgilendirme için

 3. Fahri Aytaç Reply

  Mehmet bey, bu motora tesadüfen internette rastladım. Hakkında araştırma yaparken sizin bu yazınıza ulaştım. Gerek motorun görseli gerekse sizin motor hakkındaki izlenimleriniz nedeniyle bir hayli kanım ısındı. Ancak sanıyorum, izlenimleriniz kullanıma bağlı değil. Geçen süre içinde kullanma kullanma imkanı bulduysanız yeni düşünce ve yorumlarınızı da öğrenmek isterim. Bayiye sordum, ellerinde olmadığını fakat getirebileceklerini söylediler. Şu sıralar ilgilendiğim Hero’nun Hunk ya da T-Sport modelleri vardı, fakat dediğim gibi bu aracı görüp sizin değerlendirmenizi de okuyunca biraz beklemeye aldım… Umarım meramımı anlatabilmişimdir, yardımınız için şimdiden teşekkürler…

  • Merhabalar Fahri bey. Tahmin ettiğiniz gibi motosiklet ile ilgili bilgilerim bizzat kendi deneyimlerimden değil de UMA daki mühendisler ve arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler üzerinedir. Malum Türkiye piyasası nice güzel modelleri harcamıştır. Gerçi her ne kadar bu motosiklet diğerlerinden farklı olsa da gerek ön yargılar gerekse belki de şirketin şu an içinde bulunduğu durumlardan dolayı bu modele ne kadar ağırlık verebilecekler onu zaman gösterecek. HERO markasının şimdiden kendini kanıtladığını söylemek yanlış olmaz. Hero’lar Türkiye’ye ilk geldiğinde bana da iki adet test motosikleti vermişlerdi ve gün boyunca test etmiştik. Malesef araç alımında başkalarının tercihlerine göre de hareket etmek gerekiyor. Ancak benim sezilerim bu makinenin ciddi anlamda tutacağı yönünde çünkü piyasa belli. Sitesini de yeni yaptılar http://www.zontes.com.tr olarak inceleyebilirsiniz.

 4. Ben aldım zontesimi.10 numara makine.verilen parayı hak ediyor.

  • Güle güle kullanın Aytaç bey. Yazımda da bahsettiğim gibi bu motosiklet hakkındaki Türkçe ilk yazıyı ben yazdım. Firmadaki mühendis arkadaşlarımdan edindiğim bilgiler ve onların yapmış oldukları testlerin sonucunda ben de bu motosikletin ciddi anlamda tutacağına eminim. Zaten piyasadaki fiyatlar belli. En yakın rakibi belki çok satmış olabilir ama kesinlikle bu motosikletten daha kaliteli olduğuna inanmıyorum. İnşallah yollarda daha fazla görürüz. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Saygılarımla

 5. Ben aldım bu motordan iki ay oldu fakat 120yi gecmiyor en fazla 130u gördüm ama onuda yokuş aşağı inerken

  • Rodajı bitirdiniz mi? Motosikletten memnun musunuz? Biraz detay verebilirseniz sizin deneyimleriniz almak isteyenlere yardımcı olur diye düşünüyorum. Saygılarımla

   • bende aynı sıkıntı içerisindeyim düz yolda maksimum 120 görüyor 5000 kilometrede ve rodajıda çok düzgün açıldı

 6. kardesim nasil bir.motor bu.anlatabilirmisiniz alalimmi almayalimmi kafamiz cok.karisik

  • Haberi yazdığım dönemde motosiklet henüz Türkiye’ye getirilmemişti. Geldikten sonra gördüğüm kadarıyla satışları çok hızlı olmadı. Ayrıca yaşanan süreçte firmanın terörle mücadele kapsamındaki firmalara alındığını medyadan öğrendik. O nedenle şimdilik bu motosikleti almadan önce iki kez düşünmenizi tavsiye ederim. İkinci eli kuvvetli olan bir model tercih edebilirsiniz.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.