Manşet

Problem Çözmede – Yaratıcı Drama: Kördüğüm Etkinliği

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Yaratici_Drama_Kordugum-7.jpgMalum tatil başlayınca bilgisayarımızda da bir yarı yıl temizliğine başladık. Dosyaları karıştırırken geçen sene bir sınıftaki problemi nasıl aşabildiğimle ilgili somut birkaç fotoğraf geçti elime. Geçen sene birbirleriyle bir miktar gruplaşma sorunu yaşayan ve aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanmanın verdiği stresle gergin hisseden 12 sınıf öğrencilerimin sınıf içerisindeki iletişimlerini, problem çözme ve ortak hareket edebilme becerilerini geliştirebilmek için “Yaratıcı Drama” etkinliklerinden “Kördüğüm” etkinliğini sınıfta uygulamıştım. Geçen sene eğitimini aldığım “Yaratıcı Drama” nın sınıfta bu kadar işime yarayacağını inanın hiç tahmin etmemiştim.

Uygulama çok basit. Yazının altındaki resimlerde de görüldüğü gibi herkes gözlerini kapatarak ellerini uzatıyor. Daha sonra herkes her iki eliyle de tutabildiği eli tutuyor. Sonra gözler açılıyor. Bir de görülüyor ki herkes rastgele birbirinin elini tuttuğu için kördüğüm oluşmuş. Etkinliğin ismi de buradan geliyor. Asla ve asla tutulan eller bırakılmadan alttan ve üstten geçerek tüm grup üyelerinin yardımıyla ve talimatlarıyla vücutlar hareket ettirilerek kördüğüm çözülerek büyük kocaman bir daire haline geliniyor.

Bu etkinliği özellikle sınıflarınızda gruplaşmalar varsa, öğrencilerin birbirleriyle uyumlu hareket etmediklerini düşünüyorsanız veya sadece derse eğlence katarak daha etkili bir eğitim öğretim alanı yaratmak istiyorsanız mutlaka uygulamalısınız.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.